October 20, 2023
  • 116
by administrador patutkd

18th Pan American Games, Taekwondo             

Callao Sports Center     

Lima, Perú         

Julio 27-29, 2019             

KYORUGUI        

Fly         

Men                                                                                                     Women                                             

1.- Lucas Guzmán            ARG                                                      1.- Daniela P. Souza        MEX                     

2.- Brandon Plaza             MEX                                                     2.- Talisca R. Jezierski     BRA                      

3.- Paulo R. Souza            BRA                                                      3.- Andrea Ramírez         COL                      

3.- David J. Kim                 USA                                                      3.- Monique Rodríguez USA                      

Feather

Men                                                                                                     Women                                             

1.- Edival Marques          BRA                                                      1.- Anastasija Zolotic      USA                      

2.- Bernardo Pie               DOM                                                    2.- Skylar Park                   CAN                     

3.- Ignacio A. Morales    CHI                                                        3.- Nishy L. Lindo             CRC                      

3.- Hervan Nkogho M.   CAN                                                      3.- Fernanda N. Aguirre CHI                       

Welter

Men                                                                                                     Women                                             

1.- Miguel Ángel Trejos COL                                                       1.- Milena Titoneli           BRA                      

2.- Icaro Martins              BRA                                                      2.- Paige McPherson      USA                      

3.- José A. Cobas              CUB                                                     3.- Arlettys Acosta           CUB                      

3.- Moisés Hernández   DOM                                                    3.- Katherine Dumar       COL                      

Heavy  

Men                                                                                                     Women                                             

1.- Jonathan Healy          USA                                                      1.- Briseida Acosta          MEX                     

2.- Rafael Alba                   CUB                                                    2.- Gloria Mosquera COL                             

3.- Maicon de Andrade BRA                                                      3.- Raiany Fidelis              BRA                      

3.- Carlos A. Sansores    MEX                                                     3.- Madelynn Gorman-Shore     USA                      

Poomsae           

Individual          

Men                                                                                                     Women                                             

1.- Alex Lee                        USA                                                    Paola Fregoso                   MEX                     

2.- Hugo X. del Castillo   PER                                                       Marcela Castillo                PER                       

3.- Marco Arroyo             MEX                                                     Karyn Real                          USA                      

3.- Abbas Assadian Jr.    CAN                                                      Claudia Cárdenas             ECU                      

Pairs     

1.- Leonardo Juárez        MEX      1st          Ana Z. Ibañez    MEX                     

2.- Jinsu Ha                         CAN       2nd        Michelle K. Lee CAN                      

3.- Renzo G. Saux             PER        3rd         Ariana G. Vera  PER                       

Freestyle Teams             

Men                                                                     Women                                             

Alex Lee                              USA       1st          Karyn Real          USA                      

Andrew Lee                       USA       1st          Saejin Yi               USA                      

Ethan Sun                           USA       1st                                                        

Abbas Assadian Jr.           CAN       2nd        Valerie Ho           CAN                      

Mark Bush                          CAN       2nd        Michelle K. Lee CAN                      

Jinsu Ha                             CAN       2nd                                                       

Luis G. Colon                     PUR       3rd         Arellis J. Medina              PUR                      

Bryan E. Ribera                 PUR       3rd         Fabiola K. Ruiz   PUR                      

Miguel A. Rivera               PUR       3rd                                       

Want to know about our offers first?
Subscribe our newsletter

Subscribe our newsletter